Dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie kosmetycznym – o czym musisz pamiętać?

Dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie kosmetycznym – o czym musisz pamiętać?
16-12-2024
0

Prawidłowa dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie kosmetycznym to podstawa. Tylko w ten sposób jesteś w stanie odpowiednio zadbać o zdrowie oraz bezpieczeństwo – zarówno klientek, jak i swoje oraz pracowników. O czym należy więc pamiętać każdego dnia? Sprawdź artykuł, w którym odpowiadamy na to pytanie!

 

Dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie kosmetycznym – czym różnią się od siebie te dwa procesy?

Na początek warto przypomnieć sobie, czym dokładnie jest dezynfekcja i sterylizacja. Najprościej mówiąc, pierwszy z procesów ma zmniejszyć ilość bakterii i drobnoustrojów znajdujących się na przedmiotach oraz powierzchniach. Do dezynfekcji wykorzystuje się najczęściej środki chemiczne, które mają za zadanie zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób czy infekcji. 

Sterylizacja w gabinecie kosmetycznym z kolei to proces technologiczny, w którym z powierzchni całkowicie usuwa się wszelkie mikroorganizmy – w tym wirusy, zarodniki i grzyby. Nie można więc uznawać dezynfekcji i sterylizacji za swoje synonimy. 

 

Dezynfekcja i sterylizacja w salonie kosmetycznym – najważniejsze zasady

Przejdźmy już do tego, jak powinna prawidłowo przebiegać dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie kosmetycznym. Jakich zasad musisz się trzymać?

 

1. Sterylizacja narzędzi 

W salonie kosmetycznym musisz pamiętać przede wszystkim o sterylizacji narzędzi. Zgodnie z przepisami temu procesowi trzeba poddawać akcesoria „służące do zabiegów, podczas których dochodzi lub może dojść do naruszenia ciągłości tkanek”. Mowa więc o wszelkiego rodzaju igłach, nożyczkach, cążkach czy nawet pęsetach. Po każdym użyciu narzędzia należy więc wysterylizować. Najlepiej sprawdza się do tego autoklaw medyczny klasy B, taki jak np. Lafomed z serii Standard Line. 

Dezynfekcja i sterylizacja w salonie kosmetycznym - autoklaw klasy medycznej

Autoklaw Lafomed z serii Standard Line, który znajdziesz na https://www.meblefryzjerskie.net/dezynfekcja-i-sterylizacja/autoklawy/3779,lafomed-autoklaw-standard-line-lfss08aa-led-z-drukarka-8-l-kl-b-medyczna, ma klasę medyczną B. Dzięki temu skutecznie eliminuje wszelkie drobnoustroje. 

Zanim jednak włożysz akcesoria do urządzenia, warto odpowiednio je oczyścić. W pierwszej kolejności zaleca się ich dokładnie umycie. Następnie narzędzia należy zdezynfekować środkiem chemicznym, a dopiero na końcu włożyć do autoklawu w specjalnej torebce. Wewnątrz niej powinien z kolei znaleźć się pasek wskaźnikowy. Ten pokryty jest specjalną substancją zmieniającą kolor pod wpływem wysokiej temperatury. Dzięki temu każdy będzie wiedzieć, które torebki z narzędziami zostały poddane sterylizacji. 

Po zakończeniu pracy narzędzia trzeba już tylko wyjąć z autoklawu, ostudzić i schować w bezpieczne miejsce. Torebkę należy oczywiście otworzyć dopiero w obecności klienta bądź klientki. Co ważne, sterylizacja w gabinecie kosmetycznym musi być udokumentowana. Trzeba mieć więc do tego specjalny zeszyt. 

A co z narzędziami i akcesoriami jednorazowymi? W tym przypadku pamiętaj, aby wyrzucać je po każdym zabiegu. Możesz więc od razu je zniszczyć lub ewentualnie podarować klientce.

 

2. Dezynfekcja elementów wyposażenia

Po każdym zabiegu pamiętaj również o dezynfekcji elementów wyposażenia. Najlepiej sprawdzają się do tego środki myjąco-dezynfekujące. Na każdym z nich znajdziesz informację o czasie działania, np. 30 lub 60 sekund. Oznacza to, że przez taki właśnie czas preparat powinien mieć kontakt z oczyszczaną powierzchnią, aby usunąć wszelkie bakterie i drobnoustroje. 

To, w jaki sposób będziesz go stosować, zależy od rodzaju środka i zaleceń producenta. Miej jednak na uwadze fakt, aby dokładnie zdezynfekować wszelkie miejsca, z którymi klient miał kontakt – fotele, poręcze, klamki, blaty itp. 

Elementy wyposażenia, które można dodatkowo zabezpieczyć, np. kozetki, warto przykryć specjalnym podkładem. Ten oczywiście należy wymieniać po każdym kliencie. 

Dezynfekcja i sterylizacja w salonie kosmetycznym - płyn antybakteryjny do dezynfekcji

Spray Barbicide sprawdzi się idealnie do dezynfekcji wszystkich powierzchni w salonie kosmetycznym. Znajdziesz go na https://www.meblefryzjerskie.net/dezynfekcja-i-sterylizacja/preparaty/5684,barbicide-spray-do-dezynfekcji-wszystkich-powierzchni-zapachowy-uzupelnienie-5-l

 

3. Dezynfekcja sanitariatów i podłóg

Elementy wyposażenia musisz dezynfekować po każdym zabiegu. Nieco inaczej jest jednak z sanitariatami, podłogami, ścianami czy meblami, których klient nie dotyka podczas wizyty. W tym przypadku zaleca się oczyszczenie powierzchni raz dziennie. Najlepiej wykorzystać do tego ponownie roztwór myjąco-dezynfekujący. 

Najważniejsze będzie dokładne zdezynfekowanie podłogi, blatów, urządzeń wielkogabarytowych czy ścian pokrytych płytkami. Do tego minimum raz dziennie wyczyść toaletę, umywalkę i wszystkie sanitariaty. Raz w tygodniu oczyść też pozostałe meble, drzwi, wieszaki itp. 

 

4. Dezynfekcja rąk i skóry

Mówiąc o tym, jak powinna prawidłowo przebiegać dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie kosmetycznym, nie można zapomnieć też o rękach oraz skórze. 

Pamiętaj, że dłonie trzeba dezynfekować przed i po każdym zabiegu. Szczególną uwagę należy zachować w sytuacji, gdy podczas pracy będzie naruszana struktura tkanek skóry klienta. Ręce każdorazowo należy też dezynfekować po kontakcie z krwią lub wszelkiego rodzaju narzędziami. Do dezynfekcji dłoni najlepiej sprawdzają się preparaty, które działają już w 30-60 sekund od aplikacji. 

Płyn do dezynfekcji skóry przed i po zabiegu kosmetycznym

Do dezynfekcji rąk i skóry dobrze wykorzystywać produkty do tego przeznaczone, np. spray Barbicide – https://www.meblefryzjerskie.net/dezynfekcja-i-sterylizacja/preparaty/4673,barbicide-hand-disinfection-do-dezynfekcji-rak-i-skory-250-ml

Dobrą praktyką jest też stosowanie rękawiczek ochronnych. Wtedy dłonie dezynfekuje się przed ich założeniem oraz po ich zdjęciu. Co jednak ważne, rękawiczki chronią jedynie na ok. 45-60 min. 

Rękawiczki jednorazowe zabiegowe do salonów kosmetycznych

Jednorazowe rękawice ochronne należy zakładać przede wszystkim do zabiegów naruszających ciągłość skóry – https://www.meblefryzjerskie.net/kosmetyka/kosmetyka-profesjonalna/produkty-jednorazowe/5036,all4med-jednorazowe-rekawice-diagnostyczne-nitrylowe-czarne-m

Jeśli chodzi o skórę klientów, tę należy dezynfekować przed zabiegami, podczas których istnieje ryzyko przerwania tkanek. Jak zatem pewnie się domyślasz – zasadę tę trzeba stosować także przy manicure. Jak wykonać taką dezynfekcję? Wystarczy spryskać obszar zabiegowy preparatem lub przetrzeć skórę klienta wacikiem nasączonym odpowiednim środkiem. Gdy substancja wyschnie lub wyparuje – możesz zacząć zabieg. I gotowe!

 

Jak zatem widzisz, dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie kosmetycznym wcale nie jest ciężka czy wymagająca. Trzymając się zasad, dbasz jednak o zdrowie każdej osoby przebywającej w salonie. Lepiej więc poświęcić chwilę na wykonanie odpowiednich kroków niż narażać kogokolwiek na niebezpieczeństwo. Odwiedź więc https://www.meblefryzjerskie.net/dezynfekcja-i-sterylizacja, wybierz niezbędne produkty do dezynfekcji oraz sterylizacji i zapewnij klientkom to, co najlepsze.
 

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź